• Informace k bezlepkové stravě

•

Od 01.09.2022 bude Mateřská škola Cheb, Osvobození 67, příspěvková organizace nabízet bezlepkovou stravu pro strávníky s lékařsky diagnostikovanou celiakií. Vždy se jedná o polévku a hlavní jídlo. Strava bude připravována na odloučeném pracovišti v samostatné kuchyni, aby nedošlo ke kontaminaci stravou obsahující lepek. Tato strava bude dle požadavků rozvážena v označených nosičích jídla do školních jídelen, kde bude strávníkovi vydána zaměstnancem, který bude proškolen naší nutriční terapeutkou. Vzhledem k tomu, že se jedná o více zařízení, je možné proškolení na základě směrnice a stvrdit podpisem. Směrnice bude rozeslána do všech zařízení.

V současné době vzhledem k tomu, že se se službou teprve začíná, budeme bezlepkové obědy připravovat pouze pro strávníky do 18 let věku. Tito strávníci budou vykazováni pod mateřskou školou jako vlastní strávníci.

Ceny bezlepkového oběda:

Věková kategorie

3 – 6 let

7 – 10 let

11 – 14 let

15 – 18 let

Jak přihlásit strávníka?

Na webových stránkách www.msosvobozeni.cz je umístěna ke stažení přihláška ke stravování na naši mateřskou školu. Tuto přihlášku si zákonný zástupce vytiskne, vyplní a následně ji nejpozději 10.08.2022 odevzdá na adrese mateřské školy v ulici Osvobození 67. V případě, že zákonný zástupce nemá možnost přihlášku vytisknout, může si ji vyzvednout v kanceláři školy v týdnu od 01. do 05.08.2022. Případné dotazy budou zodpovězeny na telefonním čísle 770 195 687. Nedílnou součástí přihlášky bude lékařské potvrzení o diagnostikované celiakii.

Platby za stravu

Strávník nahlásí emailové spojení. Na tento email budou chodit pokyny k platbě dle skutečně odebraných obědů.

Vykazování strávníků bezlepkové stravy

Odpověď MŠMT na dotaz ze dne 17. 6. 2022:

Pokud se dítě, resp. jeho zákonný zástupce, vzdá práva na školní stravování (v tomto případě pouze přesnídávky/svačiny), je pak samozřejmě na zákonném zástupci, aby dítěti zajistil na přesnídávku/svačinu jídlo, ať krabičkou či jinak.

Jídelna, která připravuje bezlepkové obědy a distribuuje je do ostatních jídelen/výdejen jiných mateřských škol, bude vykazovat, že tuto stravu odváží a nebude si vykazovat tyto dietní strávníky jako své vlastní. Jako vlastní strávníky by je vykazovala pouze v případě, že mateřská škola, do které stravu odváží, by neměla vlastní jídelnu/výdejnu.

Dietní strava donesená z domova se ve výkaze nikdy nepromítá.

Jídelna, která dietní stravu připravuje a odváží, bude tedy vykazovat takto:

Odd. I: Jídelna nezahrnuje strávníky z MŠ, do kterých stravu odváží

Odd. III: strava pro dietní strávníky z jiných MŠ bude vykázána pouze jako uvařená, nikoliv jako vydaná

Odd. V: ani v tomto oddíle nebudou zahrnutí strávníci z jídelen, do kterých se dietní strava odváží

Odd. II: budou vykázáni strávníci, kterým se dietní strava odváží (v řádcích 0201, 0202, 0202a a 0203a)

Odd. VII: jídelna vykáže odvoz dietní stravy do všech jídelen, do kterých tuto stravu odváží, znamená to tedy tolik řádků v oddíle, kolik je jídelen, do kterých se dietní strava odváží a vždy je třeba znát IZO a číslo části všech jídelen, do kterých je strava odvážena.

Z pohledu jídelen, které dietní stravu dovezly, bude pak vykazování následující:

Odd. I: budou vykázáni i dietní strávníci (buď jen s odběrem oběda, nebo s odběrem oběda a doplňkového jídla, pokud jim doplňkové jídlo bude připravovat jídelna jejich mateřské školy), jídlo donesené z domova se nevykazuje

Odd. III: obědy pro dietní strávníky budou vykázány pouze jako vydané, nikoliv jako uvařené (budou tedy ve sloupcích 3, 3a, 3b, příp. 2, pokud by se dietní stravování tímto způsobem uskutečňovalo již v minulém školním roce), pokud jídelna/výdejna připravuje sama dietní doplňková jídla, vykáže jak jejich přípravu (sl. 5, 5a, 5b, příp. 4, pokud tato jídla připravovala již v minulém školním roce), tak výdej (sl. 3, 3a, 3b, příp. 2), dietní doplňková jídla donesená z domova se nevykazují

Odd. V: budou vykázáni i dietní strávníci

Odd. II: dovážející jídelny/výdejny se oddíl netýká, nevyplňuje ho

Odd. VII: vykazující jídelna/výdejna uvede dovoz dietní stravy z jídelny, která ji připravila (potřebuje tedy znát její IZO a číslo části).

Žádám všechny o strpení a pochopení, pokud se objeví nějaké problémy J. Budeme se maximálně snažit vše vyřešit a problémy odstranit.

Děkuji všem za spolupráci.

Pro případné dotazy volejte na 770 195 687, Bc. Veronika Kubicová